Informacje
LKS Czaniec
Ludowy Klub Sportowy Czaniec
43-354
Czaniec
Śląskie
+48 603 917 666
klub@lksczaniec.pl
Początek działalności Ludowego Klubu Sportowego w Czańcu sięga połowy XX wieku. To wtedy, w 1948 roku powstały tu dwie drużyny piłkarskie. Pierwszą – Harcerski Klub Sportowy (HKS) – utworzono przy drużynie harcerskiej, drugą zaś pod nazwą „Tęcza” – założyła przy Alei Dworskiej młodzież z rodzin osadników przesiedlonych z Międzybrodzia. Drużynę „Tęcza” zorganizowali: Zdzisław i Czesław Romik, Tadeusz oraz Józef Grabski. Połączenie obu drużyn nastąpiło początkiem 1949 roku, kiedy wybrano zarząd, tworząc Ludowy Zespół Sportowy. Założycielami LZS-u byli: Jan Kołodziejczyk – krawiec (późniejszy prezes LZS), Andrzej Błasiak – producent „kraheli” i Władysław Szpila – właściciel sklepu mięsnego. I to właśnie rok 1949 uznaje się jaką oficjalną datę założenia klubu sportowego w Czańcu.
Wiosną 1949 roku zgłoszono drużynę LZS Czaniec do rozgrywek klasy „C” w podokręgu wadowickim. Chociaż w LZS-ie od początku dominowała piłka nożna, uprawiano również inne dyscypliny, między innymi biegi. W początkowych latach działalności dużym problemem były wyjazdy na mecze. Korzystano więc z rowerów, wozów konnych lub samochodu ciężarowego, użyczanego przez kierownictwo Fabryki Tektury. W roku 1954 drużyna awansowała do klasy „B”. W roku 1958 LZS Czaniec przeszedł do podokręgu chrzanowskiego. W tym samym roku powstała drużyna LZS Czaniec II, która rozpoczęła rozgrywki w klasie „C”. W kwietniu 1972 roku rozpoczęto budowę nowego stadionu, lecz ze względu trudny teren i braki funduszy budowa trwała do 1979 roku. Wiosna 1972 roku nie okazała się szczęśliwa dla piłki nożnej w Czańcu. Większość zawodników otrzymała powołania do wojska, a prezes Kółka Rolniczego postanowił zaorać boisko i przeznaczyć je pod uprawę kukurydzy. 1 sierpnia 1975 roku zgłoszono ponownie drużynę do rozgrywek. Sprzęt pozyskano z TS Hejnał Kęty, natomiast treningi odbywały się na boisku w Kobiernicach. W skład pierwszego zarządu weszli: Henryk Romik – prezes, Marian Dudek – zastępca prezesa i trener, Edward Koniorczyk – skarbnik, Józef Szłapa – sekretarz, Władysław Nikiel – gospodarz. Drużynę zarejestrowano w podokręgu żywieckim, została ona przyjęta do II grupy klasy „C”. W 1979 roku LZS Czaniec awansował do klasy „B”. Po awansie drużyna przeszła z okręgu żywieckiego do podokręgu oświęcimskiego. Dzień 22 lipca 1989 roku jest historyczną datą zakończenia budowy stadionu LZS-u w Czańcu. Powstał piękny pawilon sportowy z halą sportową, węzłem sanitarnym, szatniami, hotelem oraz pełnowymiarowym boiskiem. Cały obiekt został ogrodzony oraz oświetlony. W sezonie 1990/91 drużyna awansowała do klasy „A”.
Marzec 1991 roku był przełomowy dla Czanieckiego klubu. Ludowy Zespół Sportowy zmienił nazwę na Ludowy Klub Sportowy Czaniec i pod taką istnieje do dzisiaj. W tym roku prezesem został także Wojciech Waligóra, który najdłużej pełnił ten obowiązek w hisotrii naszego klubu bo aż do 2015 roku. W tym okresie drużyna zanotowała najlepszy okres w swojej historii. W 2000 roku drużyna znalazła się w klasie „A” podokręgu Bielsko – Biała. Po pierwszym sezonie gry w nowym podokręgu, drużyna awansowała do klasy okręgowej w Bielsku – Białej. Po sześciu latach starań, kilku vice-mistrzostwach ligi okręgowej, w dniu 7 czerwca 2007 roku LKS Czaniec świętował wejście do IV ligi. W 2008 roku doszło do zmiany herbu. W 2011 roku LKS Czaniec świętował kolejny i jak na razie ostatni awans, tym razem do III ligi śląsko – opolskiej, w której występuje i dobrze sobie radzi po dzień dzisiejszy. Po sezonie 2015/2016 LKS Czaniec, w wyniku reorganizacji III ligi, został zdegradowany do IV ligi śląskiej grupy II. Od 12 czerwca 2015 roku funkcję prezesa LKS-u Czaniec, spełnia Mateusz Waligóra, syn Wojciecha.